Home About Blog Shop Donate Join / Renew Contact Login

Please contact the Contest Coordinator at contests@hslda.org with any questions. We love your feedback!


The Art Contest is currently closed.
Our next contest will begin in December.
Check back in November for the next year’s themes.


CATEGORY 1 (ages 7-10 as of February 1)

Theme: Post-Impressionist Art


First Place Winner


Thea Capp of Belgrade, MT
“High Peaks”

Second Place Winner


Danika Akins of Benton, KY
“Pretty Prickly”

Third Place Winner


Pallas Wu of Burlingame, CA
“Gorgeous Rooster”

Honorable Mention


Bethany Thomas of Tustin, CA
“Peach and Pear”

Honorable Mention


Levi Fferreira of W. Boylston, MA
“The Plant on My Table”

Finalists

  • Isabel Swift of Boring, OR
  • Peregrine Hougland of Timberon, NM
  • Noelle McKennett of Bristow, VA
  • Jackson Rider of Converse, IN
  • Lexie McKennett of Bristow, VA
  • Ryder Iantorno of Bolivar, NY
  • Pallas Wu of Burlingame, CA
  • David Smith of Lakeland, FL
  • Elizabeth Baucom of Apex, NC
  • Phoebe Cornick of Rexburg, ID
  • Jane Frerichs of Belleville, IL
  • Journey Rodriguez of Claremore, OK
  • Devan Newell of Craig, CO

CATEGORY 2 (ages 11-14 as of February 1)

Theme: Expressionist Art


First Place Winner


Emma Stucker of Park City, UT
“Lady Liberty”

Second Place Winner


Serena Domsic of Marshall, MI
“Colors of the Wild”

Third Place Winner


Noah Chae of Old Tappan, NJ
“Visual Harmony”

Honorable Mention


Natalya Anderson of Moscow, TN
“Juicy Baby”

Honorable Mention


Katherine Brown of Perryville, MO
“Fleurs de Cerisier”

Finalists

  • Mary Lou Cavanna of Coppell, TX
  • Sarah Rutt of Peachtree City, GA
  • Christy Stoner of Lewis Center, OH
  • Faith Marais of Corpus Christi, TX
  • Sophia Siebrecht of Austin, TX
  • Natalie Yeh of Rancho Cucamonga, CA
  • Jordyn Thomas of Tustin, CA
  • Gabrielle Lam of Hillsborough, CA
  • Rachel Danielson of Lebonon, OR
  • Ava Gray of Wildomar, CA

CATEGORY 3 (ages 15-19 as of February 1)

Theme: Surrealist Art


First Place Winner


Alea Hurst of Harbor City, CA
“Big City Dreams”

Second Place Winner


Grace Westling of Chesapeake, VA
“Time Flies”

Third Place Winner


Naomi Brown of Flemington, WV
“Flow of Thought”

Honorable Mention


Megan Regenfuss of La Habra Heights, CA
“PURR-bulence Ahead”

Honorable Mention


Ethan Gramlich of Prairie du Chien, WI
“Quetzal”

Finalists

  • Savannah Atencio of Gilbert, AZ
  • Margaret Smith of Omaha, NE
  • Trevor Thomas of Horton, AL
  • Magdalena Hudson of Manitowoc WV
  • Katie Shaw of Saint Albans, WV
  • Philip Smith of Klamath Falls, OR
  • Leah Steed of Dubuque, IA
  • Grace Sutt of Clarksville, TN
  • Sela Schubert of Martinsville, IN
  • Mikayla Anderson of Moscow, TN
  • Nadia Benes of Rocklin, CA