HSLDA Contests: ART | ESSAY | PHOTO | POETRY | VIDEO
 
Photo Contest
 

2012 Winners

Photo Contest Archives
2012   2011
2010   2009
2008   2007
2006   2005

It is with great pleasure that we announce the results of the 2012 HSLDA Photo Contest. Thank you for making it a great success. You will find the names of the winners listed below by category.

For 2012, students were asked to submit photographs using the word associated with their respective category as a theme:

Category 1: Special

Category 2: Grand

Category 3: Unique

Category I

First Place

Isabella Gordon
Stephens City, VA

Category II

First Place

Nathan Foley
Martinsville, IN

Category III

First Place

Leah Harder
Saginaw, MI

Second Place

Conor McNamara
New York, NY

Second Place

Eric Glaze
Waynesville, OH

Second Place

Zachary Ludden
Springville, CA

Third Place

Julianna Shelton
Midlothian, VA

Third Place

Jonathan Sargent
Chittenden, VT

Third Place

Matthew Bell
Hatfield, PA

Honorable Mention

Stephen Sullivant
Hot Springs, AR

 


Anne Middleton
Belpre, OH

Honorable Mention

Elizabeth Beougher
Newark, OH

 


Emily Kardel
Grantsville, MD

Honorable Mention

Lydia Milan
Silex, MO


Cory Woodruff
Cincinnati, OH

Finalists
Charis Forbes
Norman, OK

Moriah Nivar
St. Clair, MO

Coleton Morgan
Hartville, WY

Andrew Kerr
Hermiston, OR

Josiah Johnson
Clinton, LA

Corrie Lee
Jackson, MS

Allison Barr
Moorefield, WV

Annemarie Haas
Oakton, VA

Julia Hubbard
Greer, SC

Alexandra Miller
Hollywood, FL

Joanne Miller
Hollywood, FL

Abigail Bruner
Blairsville, PA

Ethan Schmitz
Mansfield, OH

Finalists
Samuel Cooper
Tulsa, OK

Sarah Rodriguez
Laurens, SC

Natasha Taylor
Kingston, TN

Nicolas Wingard
Winterville, NC

Isaac Shapiro
Arlington, MA

Morgan Derber
Estonia

Danielle Dodge
Missoula, MT

Heidi Keck
LaGrange, KY

Jacqueline Grange
Yucaipa, CA

Ellyson Smith
Bone Gap, IL

Danny Tipton
Albuquerque, NM

Stephanie Hamilton Johnston, PA

Catherine Pahs
Jacksonville, NC

Lauren Repp
Eldersburg, MD

Cecily Davis
Columbia, SC

Julia Albright
Fosston, MN

Finalists
David Carter
Lincoln, IL

Lauri Beckerman
Islip, NY

Calen Reagin
Baxley, GA

Philip Parker
Glouchester, VA

Jenna Ferrie
Sioux Falls, SD

Heather Harper
Aiken, SC

Caroline Stanton
Citrus Springs, Fl

Daniel Carson
Anchorage, AK

Alec Rossborough
Strongsville, OH

Kora Mahaffy
Oak Hills, CA

Micah Stidham
Westerville, OH

Nicholas Buckley
Boise, ID

Elise Leman
Kennewick, WA

Matthew Harwood
Boulder, CO

Katie Davenport
Angola, IN

Lauren Szucs
Clermont, FL

Sarah Ultzhoeffer
Roselle Park, NJ

Joshua Jones
Fremont, IN